Strona Główna

Kamienne Wały w Kopańcu - "Polski Chiński Mur"Zaciekawiony opowieścią pewnego człowieka,który gościł w Gogołowie, opowieścią o wałach z kamienia co ciągną się niczym Wielki Mur Chiński kilometrami przez pola i lasy w okolicach Kamienickiego Grzbietu , rejon wioski Kopaniec postanowiliśmy zbadać temat .
Pogoda niezbyt sprzyjała, a mury jakie znajdywaliśmy włócząc się "na czuja" po lasach okolic Kopańca nie przekraczały dwóch metrów wysokości . Szukaliśmy tych wielkich 6 metrowych o szerokości 5 metrów , które ewidentnie nie były by murami o charakterze granicznym jak miedze między polami . Szczęście nam sprzyjało, mimo deszczu spotkaliśmy " Yorka " , czyli miejscowego "Niemca" na koniu , który w dość szczegulny sposób pokazał mi najwyższy odcinek murów . Chodź za mną i pokłusował na koniu , ja po kilometrowym biegu miałem dosyć i ledwo łapałem oddech , grupa została z tyłu . Nieźle biegasz Polaku - rzucił na odchodne po tym kilometrze , a moim oczom w strugach deszczu ukazał się kilkumetrowy mur . Na koniec dodał - jak szukasz noclegu to mieszkam pod 108 w Kopańcu .

W centralnej części muru znalazłem kapliczki wotewne ? może ktoś podpowie czym są te kopczyki , na jednej z nich kości celowo poukładane . Blair Witch Project  po polsku ?

O WAŁACH W INTERNECIE

Dodano 2 listopada 2012.
Zainspirowany moim materiałem, w rejon kopańca pojechał na 7 dni mój dobry znajomy Leszek Ostoja-Owsiany . Obecnie stara się tematem zainteresować archeologów.

Za jego zgodą zamieszczam jego film jaki Leszek nakręcił w rejonie kamiennych murów.


3 komentarze:

 1. Wyglada to jak Waly Slaskie, przez Polakow czesto mylone z Walami Chrobrego. Ukazuje to potege i determinacje owczesnych miszkancow Slaska, byli w stanie wzniesc tak masywne konstrukcje ciagnace sie dziasiatkami kilometrow(zobaczcie takze Przesieke Slaska przed Gornym Slaskiem).

  Dobra robota, Karol.

  Masz moze wiecej informacji o nasypach kamiennych w okolicach Riese, np. Masyw Wlodarza oraz gora nad tunelami Jugowic?
  Slyszalem ze to pozostalosci po waskotorowce, jednak mialbym watpliwosci co do czesci nasypow-szczegolnie jesli chodzi o kat nachylenia wzgledem zbocza oraz opisywana technike drazenia sztolni. Jesli wiesz cos wiecej na ten temat, prosze o odpowiedz.


  OdpowiedzUsuń
 2. Rok 2014 to nasz rok.Wszystkim poytywnie nakreconym zycze sukcesow i akceptaci dla naszego hobby.Grupa Z G na fali powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.zjk.centrix.pl/index.php/2012/02/26/waly-i-znaki-kamienne-w-kopancu/

  OdpowiedzUsuń