Unikalna fauna Ślęży

Ślęża znajduje się w centrum Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, który jest jedynym na Dolnym Śląsku obszarem leśnym o niskim stopniu widocznej degradacji. Wykryto tu 61 gatunków ślimaków czyli ponad 1/3 liczby znanych w Polsce, 70 gatunków motyli i ponad 370 gatunków pająków (bywa to uznawane za dowód wibracji góry i istnienia tzw. miejsc mocy, do których lgną pająki).

Na uwagę zasługuje dwucentymetrowy, seledynowy pająk Cheiracanthium elegans, który jako nieliczny w Polsce jest jadowity, a jego ukąszenie może spowodować chwilowy, miejscowy paraliż. Będąc w okolicach Sulistrowiczek jak również Ślęży dobrze o tym pamiętać przemierzając zakrzaczone rejony.
* http://helendoron.pl

Inną ciekawostką jest ślimak Świdrzyk Łamliwy
 Na południu Polski wszystkie jego stanowiska związane są z ruinami średniowiecznych lub bardzo starych budowli. Może to wynikać z faktu, że budowle te stoją na wierzchołkach gór, gdzie jest większa kondensacja mgły, a jednocześnie zaprawa murarska murów zapewnia, nawet na kwaśnych skałach, dostateczną ilość wapnia. Rozmieszczenie stanowisk wyspowych w pobliżu starych zamków sugeruje także, że ślimak ten mógł dzięki człowiekowi kolonizować kolejne zamki (komunikacja, transport).
 *http://www.iop.krakow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz