Znaki runiczne na kościele w Sobótce.

Nasz znajomy - mieszkaniec Sobótki - zwrócił nam uwagę na znaki runiczne występujące w okolicy otworów okiennych. Chętnie dowiem się co o tym sądzicie....


Dodano 9 lipca 2013.
Znaki w okolicy detali kamieniarskich jak podpowiedział Wojtek Oki oraz inni czytelnicy nazywane są gmerkami. Są to swego rodzaju podpisy kamieniarza.
Przykładowa tablica gmerków  , druga przykłądowa tablica gmerków- mając podobny katalog można zidentyfikować wykonawcę.
Dziękuję wszystkim ;-) za pomoc.

6 komentarzy:

 1. Stawiam na podpis muratora albo herb fundatora.

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie są znaki runiczne, tylko znaki budowniczych. Takie i podobne znaki pojawiały się na budowlach już od wczesnego średniowiecza - to nic innego jak podpis budowniczego lub architekta danego budynku. Zazwyczaj podpisywano się jednym lub kilkoma znaczkami, czasami budowniczy lub architekt zlecał także wmurowanie swojej podobizny, lub wyrycie jej, najczęściej jednak to były znaki tego typu.
  Mogły pojawiać się na oknach, nad drzwiami (tzw. nadproże), nad fundamentem budynku, lub gdziekolwiek np na cegle czy kamieniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak poprzednicy napisali.. tu przykłady w artykule, kamieniarze/murarze masońscy i ich symbolika/sygnatury:

  http://avenueoflight.com/2010/10/84/

  OdpowiedzUsuń
 4. Marcin - to Ty byłeś z nami na ognisku na Ślęży i w jaskini Zbyszka? - bo twarzy na zdj. nie widać u Ciebie, a imię się zgadza. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Gastria ma 100% racji, to znaki budowniczych, ich podpisy. Powiedział bym Ci nawet Karol jaki to budował ale nie chce mi się szukać w tym bałaganie jaki teraz mam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak dla ścisłości i sprawiedliwości ,to Wszyscy przede mną mieli rację :), nie tylko Gastria :).

   Usuń