Strona Główna

Hitler Platz - Ślęża

Hitler Platz na Ślęży? Oczywiście ;-) . Szukajcie, a znajdziecie.Ostatni raz o ile mi wiadomo napisy na świetle dziennym były w latach 70tych.Kamień upamiętnia dojście partii A.Hitlera do władzy w 1933 roku kiedy został kanclerzem.
Kamień jest odwrócony i przeciągnięty z pierwotnego miejsca gdzie stał, przez pracownika leśnego , bo były to czasy kiedy swastyka nie była zbyt popularnym symbolem w Polsce. Podobne pamiątki denazyfikowano poprzez skucie swastyki lub całkowite zniszczenie obiektu - oczywista oczywistość.
To, że był taki kamień wiedzieliśmy z opowiadań autochtonów , problemem było ustalenie miejsca jego przeniesienia.
Kolega zaprzyjaźniony z naszą grupą okolic Ślęży niedawno dał mi znać, że zna człowieka, który pracuje kilkadziesiąt lat na Ślęży , przenosił ten kamień kiedyś, toteż po kilkudziesięciu latach odnalazł dla nas kamień bezbłędnie. Gdyby kamień był w formie płyty , czy jakiegoś obelisku już dawno nie było by po nim śladu - został by odnaleziony i prawdopodobnie zniszczony, lub czczony przez neonazistów? Po położeniu niczym nie odróżnia się od setek innych ze Ślęży.
Po sesji zdjęciowej kamień odwróciliśmy ponownie napisem do dołu - taka umowa z Panem, który nam go pokazał.

 Lokalny kierownik akcji ;-) na zdjęciu powyżej - wielki ukłon w stronę tego Pana i podziękowania za oprowadzenie po ciekawych zakątkach Ślęży i opowieści z czasów jakie minęły kilkadziesiąt lat temu.

Na kolejne akcje czekają silnik samolotowy na zboczu Ślęży (kiedyś już odkopany i przeniesiony w inne miejsce) , prehistoryczna rzeźba na zachodnim zboczu i kilka innych tematów.

Do odnalezienia pozostał ostatni kamień ;-). Wzmianka z lat 60tych  o nim jest tylko w jednym miejscu.

PS. dopisano 6 .10.2016

miejscowości Koźlice, niedaleko Gaworzyc koło Głogowa, robotnicy budowlani dokonali zaskakującego odkrycia. Podczas prac przy kładzeniu asfaltu natknęli się w pobliżu starego dębu na tkwiący w ziemi dość sporych rozmiarów kamień. Po jego odwróceniu ukazała się swastyka oraz napis po niemiecku: "HITLER-EICHE, ZUM GEDENKEN AN DEN 30.1.1933", co znaczy "DĄB HITLERA, NA PAMIĄTKĘ DNIA 30.1.1933".

 

11 komentarzy:

 1. Świetna robota. Fajnie że wyciągacie i pokazujecie takie rzeczy, jednocześnie dbając, by byle oszołom nie dostał się tam potem z łopatą lub kilofem. Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wypad był przedni i owocny, jednak nie został wymieniony jeszcze jeden uczestnik odkrycia bez, którego nie dali byśmy rady.. mianowicie trzy tonowy lewarek Karola:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hitler Platz jest ale gdzie złoto Hitlera?? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lewarek miał 5 ton, pochodził z Nissana Patrola ;-), ale bez szpadla Krzyśka i zgranej ekipy też by nie poszło ;-).
  Wróciłem ze Ślęży właśnie, sporo nowych informacji wyszło, czekają na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń

 5. Gratulacje! Pozdrawiam całą ekipę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pytać można, ale najważniejsze to wiedzieć kogo spytać i być w porządku w stosunku do miejscowych ludzi. Prawdę mówiąc więcej znajomych mamy w okolicy Ślęży niż w miejscu zamieszkania i to chyba jest właściwa ścieżka ;-).

  OdpowiedzUsuń
 8. Wczoraj znalazłem w lesie sporo poprzewalanych kamieni. Ich rozmiar i przypuszczalna masa mówi mi, że kilka osób czegoś szukało, Jakie jest prawdopodobieństwo, że może być więcej takich pomników???
  A i znalazłem (dla mnie nowy) okop na północnym zboczu Ślęży:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podejrzewam, że jakaś ekipa szukała depozytu. Masz Marcel jakieś zdjęcia z tej akcji odwalania kamieni przez nich? W wolnej chwili wrzuć jakieś swoje zdjęcie mi na e-maila.

  OdpowiedzUsuń
 10. A te dwa lewusy z Sulistrowic co tam robią?

  OdpowiedzUsuń