ŚLĘŻAŃSKIE/ i nie tylko/ TUNELE - autor : Zbyszek Linczowski "ZbijGniew"


...... z jakiś tam zapisków sporządzonych przez rzymskich kronikarzy i postrzeganych z ich kultur wynika że u starożytnych Słowian przed i na przełomie naszej ery:
 • dziesiątka ludności musiała utrzymaćł wojownika, - a z tego wynika szacunkowo ile to mogło być ludności czyli ile mogła liczyć ta armia. Armia rozmaicie nazywana przez rozmaite szczepy a przez to liczba hm.. plemion późniejszym historykom mnożyła się. Armia obejmująca cały KAGANAT Słowian czyli teren od Łaby po Dniepr. I od morza do morza. Rozmieszczenie tych oddziałów następowało w pobliżu głównych ośrodków władzy wykonawczej i religijnej czyli w pobliżu czterech głównych Świątyń Dziewięciu Kręgów Czasu. /skąd taka nazwa wtedy/. Ślęża była jedną z nich. Główna na górze Peuka- Pełka obecnie Łysa Góra.
 • Część tych wojowników stacjonowała (jak to dziś można powiedzieć) na Ślęży. Jeśli przyjmiemy szacunek 1500 wojów do dyspozycji Ślężańskiego ośrodka dyspozycyjnego, to oznacza że ich utrzymywała 30 tysięczna społeczność całego okręgu od Łaby, Odry po Wartę i pogórze Karkonoszy z obu stron. Jest to liczba raczej ostrożna. Nie mniej jednak półtora tysiąca facetów to sporo. Wymagają odpowiedniej przestrzeni, zarówno do spania jak i do ćwiczeń. Nie ma mowy by zgrane oddziały- a o takich powiadano- pozwalały sobie na jakiekolwiek sprzeczki czy tarcia wewnątrz ich grup. Spowodowane np. ciasnotą czy wokół pożywienia. W tym miejscu nasuwa się jeszcze jedno spostrzeżenie.
 • Mianowicie źródła rozmaite podają szereg szczegółów o dzikości krainy północnej. Że nikt kto wszedł w te lasy- już nie wracał. O dzikości i szczególnej zawziętości tych ludzi. O szczególnej mobilności ich grup. O walkach przeprowadzanych przez właściwie nagich wojowników, co sprzyjało określaniu ich jako dzikich. O szczególnym upodobaniu do walk, marszów i innych działań ale w nocy.
 • Nasuwa się wniosek o stacjonowaniu tych oddziałów w ciemności, pod ziemią, w skałach. To tłumaczyłoby wszystko. Doświadczenia wskazują, że przy diecie mięsno owocowej oraz pewnych ćwiczeniach duchowych i medytacyjnych, człowiek nabiera sił zdolny do szczególnych wysiłków, niekoniecznie pod wpływem hm ... muchomorów. Wzrasta odporność na chłód, zaostrza się wrażliwość pozazmysłowa, zaostrza się widzenie w ciemnościach.
 • Więc GDZIE mogli stacjonować.
 • Kilka tuneli pod Ślężą jest znanych. Czy to wszystko? W tym miejscu ewentualnych poszukiwaczy należy oświecić, że nie spodziewam się tam jakichkolwiek przedmiotów stanowiących wartość przetwarzalną na obecne materialne dobro. Chyba że późniejsi użytkownicy użyli ich do celów magazynowych. A o jakichkolwiek tunelach w okolicy Łysej Góry w ogóle cicho. Każdy kto widział, zauważy różnicę w tunelach – korytarzach Ślężańskich, w porównaniu do późniejszych właściwie korytarzy kopalnianych rozmieszczonych w okolicy. Czy to znaczy, że późniejsi rzemieślnicy mieli gorsze narzędzia od wcześniejszych, jak i większą niedbałość? Gdyż ściany dużych tuneli są obrobione jakby dokładniej i równiej.
 • Wytłumaczeniem byłoby przesunięcie daty wykonania tych tuneli na okres przed Słowiański, czyli jakiś tysiąc lat jeszcze wcześniej- jak i nie więcej.
 • A tu kłaniają się legendy starutkie o Bogach zamieszkujących Ślężę, jak i Łysą Górę, skąd wybywali do swych niebiańskich miejsc pobytu. Ale to już odrębna dywagacja związana też z budową, kształtem i właściwościami Ślęży.
   
 • Tekst autorstwa "ZbijGniew" , a od siebie polecam wątki ślężańskie Wojtka:
 •  http://riese-inne.blogspot.com/2013/07/sleza-sobotka.html
 • http://riese-inne.blogspot.com/2013/07/zagadek-slezy-cd2.html
 • http://riese-inne.blogspot.com/2013/07/fajnie-sie-rozwina-temat-tajemnic-slezy.html
 •  
 •  
 •  

3 komentarze:

 1. Lektura obowiązkowa (rozdz. "Syn czasu" traktuje właśnie o nocnych tuzach-wojownikach)
  http://svasti.org/cd/Izwor/Leledrag.htm

  OdpowiedzUsuń
 2. http://niewiarygodne.pl/kat,1031991,title,Natrafili-na-siec-przedziwnych-tuneli-Najbardziej-tajemnicze-odkrycie-w-historii,wid,15550030,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 3. http://infra.org.pl/historia-/zakazana-archeologia/519-tajemnica-poudniowoamerykaskich-podziemnych-tuneli

  OdpowiedzUsuń