Wieża triangulacyjna na Ślęży - niedostępna

                                           Wieści od naszego znajomego - Jacka.
"Jestem zaniepokojony rozwiązaniem strategiczno-marketingowym, gdy chodzi o Ślężę. Obecnie remontowana jest wieża na kościółku na Ślęzy. I to jest ok, dlaczegóż by nie, jeśli finansowo możliwe i konieczne.
Wieża ta jednak ma być w następnym czasie udostępniona turystom, jako wieża widokowa …za odpłatnością, kilka zł za każdy bilet. W tym też nie jest jeszcze nic złego. Są przecież wieże widokowe, na które się płaci za wstęp.
Ale żeby odwiedzający Ślężę, nie mieli możliwości wyboru, by wejść na dotychczasową, betonową wieżę widokową, i żeby pozostała tylko ta możliwość widokowa, …zlikwidowano już teraz możliwość wejścia na wieżę betonową triangulacyjną, która od dziesiątek lat stała tam dostępna …bezpłatnie!!!!.
Knowania sulistrowickiego proboszcza, tzw. Czarnego Rycha, w zawłaszczaniu Ślęży dla katolickiej zgnilizny, jak i jego wpływu na tej górze, …trwają więc aktywnie i skutecznie nadal.
Skandaliczne i haniebne.
Właśnie o takich planach odnośnie wieży, słyszałem z ust jego bezpośredniego pracownika, niejakiego pana Zdzisława jeszcze jesienią, który pracował tam przy pracach remontowych parkanu wokół kościoła, że ta wieża kościelna ma być udostępniona jako widokowa, i żeby turyści nie mieli wyboru, za darmo tam na betonową albo odpłatnie na kościół, będzie ta wieża betonowa zlikwidowana." Na zdjęciu wieża z usuniętymi solidnymi metalowymi schodami.

Wieża przed  "modernizacją".

Metalowe schody są dość ciężkimi elementami. Były w doskonałej kondycji, łatwiej było je uzupełnić o kilka śrub oraz chyba trzy stopnie, niż demontować.  Zadecydowały względy ekonomiczne.  Dlaczego coś ma być darmowe i ogólnodostępne, skoro można na tym zarobić. Taka jest polityka kościoła....


Przedwojenna pocztówka ze zdjęciem lotniczym szczytu, niektórzy powstanie wieży datują na po wojnie, to zdjęcie jest dowodem na to, że zbudowano ją wcześniej .


Na tej pocztówce kościół nie ma dachu, a schronisko już stoi. Czyli kartka po 1908 roku. Moritz Sadebeck pisze, że pierwotnie punktem pomiarowym była wieża kościoła. Kościół był w ruinie stąd decyzja o wybudowaniu nowej wieży pomiarowo- widokowej w 1913 roku. 

37 komentarzy:

 1. Karol, pytanie kto wydał pozwolenie na zlikwidowanie schodów na triangulacyjnej? Czy ktoś ma oficjalne zlecenie na prace remontowe? Kto jest prawnym właścicielem tego terenu? Trzeba zgłosić kradzież schodów i przestępstwo do prokuratury. Przecież te schody były sprawne i wystarczyło je tylko poprawić czyli dospawać brakujące elementy! Z wieży są widoki na inne strony góry niż z wieży kościelnej. To wyjątkowe widoki! Trzeba to zgłosić miastu i na policji oraz konserwatorowi. Schody zapewne poszły na złom! Wieża triangulacyjna to tak samo pamiątka architektoniczna jak i kościół. Aśka Lamparska o tym wie? Niech to rozdmucha bo to skandal!

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację, to jest obiekt zabytkowy. Ciekawe co na to Konserwator Zabytków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. byłem na szczycie i słyszałem że nie ma już drabinek, ale nie byłem osobiście sprawdzić, zabrali wszystkie czy tylko tą na dole?

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw znika Światowid a teraz schody :( Jedyna i słuszna wiara jest ważniejsza niż historia i zabytki :(

  OdpowiedzUsuń
 6. "Jedyna i słuszna wiara jest ważniejsza niż historia i zabytki :("

  Nie wiara tylko pieniądze, wiara jest w tym przypadku tylko przykrywką, i to jest przykre, ze są osoby które wykorzystują religię w celu osiągnięcia zysków.
  A Ryszard Czarne-serce wydaje mi się być osobą, która się tego dopuszcza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokaż mi taką osobę która nie wykorzystuje religii dla własnych zysków. Czas nareszcie uciąć łapy tej czarnej stonce. Za złote które zgromadzili na jasnej górze można by w Polsce zakończyc temat głodu i biedy raz na zawsze...

   Usuń
 7. ciekawe co na ten temat powiedzą w nadleśnictwie i w stowarzyszeniu ślężańskim,

  A te stowarzyszenie działa coś na terenie Ślęży? czym oni się tak naprawdę zajmują?

  OdpowiedzUsuń
 8. Wieża nie jest żadną widokową, a triangulacyjną. Środkowa jej część - rdzeń, jest budowlą niezależną, na koronie ma głowicę z gwintem do przykręcania instrumentów geodezyjnych. Niszczenie jej jest to wykroczenie -prawo geodezyjne i kartograficzne.
  CYTAT
  Art. 48. 1. Kto:
  3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,
  2. W wypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.


  CYTAT
  Art. 15. 1. Znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne podlegają ochronie.
  2. W miarę potrzeby może być wydzielony na gruncie, za odszkodowaniem, obszar niezbędny do ochrony znaku geodezyjnego oraz budowli triangulacyjnej. Na obszarze tym nie mogą być wykonywane czynności, które zagrażałyby znakowi geodezyjnemu i budowli triangulacyjnej.
  3. Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, są obowiązani:
  1) nie dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie;
  2) niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę o ich zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu lub zagrażaniu przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia.
  ---------------------

  Czytaj więcej na Infor.pl: http://www.infor.pl/prawo/forum/thread/25707,usuniecie-slupkow-geodezyjnych.htm#ixzz2zkW7BMmI

  OdpowiedzUsuń
 9. Maciej, na Fb i innym necie jeden drugiego podżega, piszą co trzeba niby zrobić itd.
  Zadzwoniłem w dwa miejsca sam z siebie.
  Przekazuję Wam pałeczkę, młodzi i ambitni jesteście, zajmijcie się tym czarnym nietoperzem odpowiednio.

  OdpowiedzUsuń
 10. https://www.facebook.com/slowianskasleza

  podlinkowałem Was, może coś się ruszy jak więcej osób się o tym dowie

  Brawo dla Karola za działanie

  OdpowiedzUsuń
 11. no tak, jak może coś być za darmo, skoro kościół może zarobić?
  skandal

  OdpowiedzUsuń
 12. Wieża może pochodzići z 1926 roku jeśli dobrze kojarzę, a nie z 1953 roku jak piszą niektórzy w internecie. Muszę to jeszcze sprawdzić. Możliwe, że nie jest żadnym darem sowietów dla Polaków, ale nie jest póki co objęta opieką konserwatora zabytków. Ale można ją zgłosić konserwatorowi i złożyć wniosek o wpisanie jej na listę zabytków. Wówczas konserwator zablokuje wszystkie kombinacje i poczynania na czas rozpatrywania taakiego wniosku. Poprostu nikt zdaje się, wieży wcześniej nie zgłosił jako obiekt zabytkowy! Joanna Lamparska pisze, że wieża stoi na terenie objętym ochroną konserwatora w związku z tym jej właściciel czyli Nadleśnictwo Miękinia może wnioskować do konserwatora o dotację na jej naprawę. Może ale zaczyna od jej blokowania i niszczenia więc nie rokuje to dobrze! Poza tym inspekcja budowlana zbiega się w czasie z próbą oddania dla turystów punktu widokowego na kościelnej wieży. Kto może w ogóle sprawdzić, że Nadleśnictwo Miękinia zleciło inspekcję budowlaną? Jest jeszcze prawo geodezyjne, które chroni wieżę jako obiekt pomiarowy. Myślę, że trzeba złożyć wniosek do konserwatora o wpis wieży na listę zabytków bo jest obiektem wpisanym w tradycję mieszkańców i przybywających na Ślężę turystów praktycznie od samego początku bytności po wojnie polskiego osadnictwa na tych ziemiach Kilka pokoleń zna tą wieżę widokową. To co się dzieje to po prostu skandal! O kombinacjach tego księdza trzeba też poinformować kurię wrocławską. Takie sprawy można rozwiązywać inaczej...!
  Matthew Mazur

  OdpowiedzUsuń
 13. Brawo Matthew. Zatem śmiało można do rejestru zabytków ją kwalifikować.
  Co do wysokości Ślęży, to chyba w zeszłym roku był jakiś artykuł odnośnie jej wysokości bo różne mapy różnie podają. Od 717 do 719 m n.p.m.

  http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=10496

  http://www.sudety.net.pl/?p=productsMore&iProduct=42

  OdpowiedzUsuń
 14. Bitwa to najwspanialsza konkurencja, w której człowiek uwalnia swój instynkt. Wybiera ona wszystko to, co najlepsze i usuwa to, co złe. Wasz nowy człowiek sprawdza się w akcji, po tym co i jak robi da się zaobserwować charakter. Mocna grupa, fajni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wie ktos czy zdemontowano tylko dolna partie schodow, czy calosc?
  Nic tylko czekac na podpitych malolatow ktorzy beda wspinac sie tam na dziko i spadac jak kawki, stawiam na pierwsza ofiare pazernosci plebana podczas Nocy Swietojanskiej.

  Glupota, pazernosc, wandalizm, barbaryzm-tak mozna strescic dzialania ktore doprowadzily do tej sytuacji.

  Sprawe trzeba rozdmuchac jak najbardziej, wieze nalezy uratowac i zostawic dla potomnych, to wyjatkowe miejsce pomimo topornej betonowej konstrukcji. W ubieglym roku jak bylem na Slezy to wybralem sie na wieze i wygladala calkiem sprawnie, jedynie drabinki wymagaly odrobiny pracy, pamietam jak ze znajmomymi sprawdzalismy przeswity pomiedzy centralnym filarem a konstrukcja wiezy, stoi idealnie prosto i postoi jeszcze ze 100 lat jak nic jesli nie bedzie dewastowana.

  Wie ktos gdzie poszla orginalna drabinka(ki), trzeba by ja odzyskac?

  Koniec koncow jak nie do sie po dobroci to mozna zrobic metoda faktow dokonanych, zebrac ekipe, zespawac drabinki, wwiezc to bezczelnie na gore idnorujac wszelkie zakazy, przytaszczyc agregat do narzedzi (trzeba spawac, wiercic?) i wmontowac schody, wywalajac wszelkie znaczki zabraniajace wchodzenia.
  Naprawic wierze i pilnowac aby nikt nie zdemontowal, ewentualnych wandali powstrzymac sila.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tydzień temu brakowało tylko tej dolnej, nie wiem jak teraz

   Usuń
  2. Podobno akcję demontażu schodków przeprowadził osobiście wraz z kilkoma osobami Lesław Stawczyński, okoliczny leśniczy.
   Na szczęście tylko pierwsza dolna cześć schodków została zdemontowana, pozostałe górne partie są nienaruszone. Zgodnie z przewidywaniami, wiele osób chcących podziwiać darmowe widoki, wspina się po piorunochronie wieży na pierwszy poziom, stamtąd już klasycznie schodkami w górę. Należy zaznaczyć, że nieumiejętna wspinaczka może zakończyć się nawet śmiercią, ze względu na bardzo strome skały u podstawy wieży. Wniosek nasuwa się jeden. Rysiu będzie współwinny temu wypadkowi, który miejmy nadzieję nigdy się nie wydarzy.

   Usuń
 16. M. - wierzę Ci, też to widziałem tu i ówdzie https://picasaweb.google.com/111173744484722189625/KarpatyUkraiSkie?noredirect=1#5268498379924704034 , ale nie ma to jak dobra opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapraszam wszystkich na profil na facebooku trzeba zacząć działać: https://www.facebook.com/wieza.na.slezy

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam na zbyciu drabinę sznurową, szczebelki stalowe lina konopna, mógł bym ją tam zanieść i podwiesić, ale nawet jak by się tam wstawiło nowe stalowe schody to i tak je zapierdolą. Trzeba by było jakąś foto-pułapkę zamontować, albo inny monitoring.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tutaj nie chodzi o to, że nie można tam wejść( bo kto jest sprawny fizycznie i ma głowę na karku to poradzi sobie i bez pierwszej drabiki) ale o to jak "Czarna Zaraza" zagarnia coraz to większą "przestrzeń" dla siebie, nie zważając na innych . Światowid to była akcja z "niewiernymi", ale akcja z przyblokowaniem wieży triangulacyjnej, służącej jako widokowa to typowe zagranie wycelowane w pozyskiwanie pieniędzy. Baranki ani pisną, że klecha zastopował wchodzenie na wieżę widokową, zapłacą PLN i wejdą na kościelną i jeszcze podziękują "Bóg zapłać"nie zdając sobie sprawy, że to samo było za darmo przez kilkadziesiąt lat. Jak widać dla pieniędzy strzyże się i owieczki niewierne, ale i też własne baranki.

  OdpowiedzUsuń
 20. To jak sie sprawy maja?
  Zgloszone na prokurature, do konserwatora zabytkow, geodezje, staroste, prase i gdzie sie jeszcze da?

  Swietna robota z naglosnieniem Panowie, tylko trzeba ta sprawe doprowadzic do konca.
  Moze sie okazac ze cala akcja jest samowolna partyzantka lokalnego watazki, ktorego da sie ustawic albo przynajmniej zniechecic tak aby odpuscil.
  Dwie wieze moga sobie stac spokojnie, nawet jesli jedna bedzie odplatna to sa z niej calkiem inne widoki i bedzie z pewnoscia latwiej dostepna dla ludzi ze slabsza kondycja fizyczna niz ostre wejscie po drabinkach na triangulacyjna, ergo betonowa wieza nie jest jakas straszna konkurencja (chyba ze dla wybitnie pazernej osoby) bo starsza osoba bedzie wolala zaplacic i wejsc wygodniej tuz przy schronisku.

  Betonowa wieza musi zostac dostepna dla wszystkich, jesli trzaba cos na niej naprawic to zrobmy fundacje czy stowarzyszenie lub niech tym sie zajma istniejace lokalne slezanskie stowarzyszenia bo takowe dzialaja od lat. Kilka skarbonek w schronisku i okolicznych pensjonatach a kasa bedzie raz-dwa (ostatnio ulatwiono zbieranie kasy i crowdfounding nowelizujac ustawe).

  OdpowiedzUsuń
 21. http://youtu.be/vFTEPSy7aos

  fajnie jak by ktoś jeszcze raz to wrzucił na yt, bo może zniknąć

  OdpowiedzUsuń
 22. Dochodzą także wieści jakoby kościół szykuje się na przejęcie schroniska...???
  Niech się może wypowie osoba, która tą wiadomość udostępniła....

  OdpowiedzUsuń
 23. Tak, dochodzą wieści, że Caritas ma przejąć PTTK i zamienić wszystkie schroniska na noclegownie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co znaczy wszystkie? Ile konkretnie? Noclegownia na Ślęży? :-P No to klienci tych noclegowni będą mieli blisko wszędzie... A może on chce z tych schronisk zrobić swoistego rodzaju obozy pracy? :-D

   Usuń
  2. Co więcej, każdy przodownik PTTK oprócz mapy i apteczki będzie musiał posiadać obowiązkowe różaniec i kropidło.

   Usuń
  3. To chyba żarty ....i to w złym stylu

   Usuń
 24. To jest skandal Panowie monitorujmy sytuacje i nie można tej sprawy odpuścić! Trzeba czarnemu dyktatorowi pokazać gdzie jego miejsce ;-)

  OdpowiedzUsuń
 25. http://tvsleza.blogspot.com/2014/04/nieupowaznionym-wstep-wzbroniony.html

  OdpowiedzUsuń
 26. W mojej ocenie schroniska PTTK celowo się bankrutuje w celu odsprzedaży prywatnym inwestorom.Ja-osobiście wolał bym wjechać taxi na szczyt a nie nocować w hotelu w Sobótce.Żadnego Caritasu nie przewiduję,prywatnego inwestora tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PTTK zmieniło statut na "Dom Turysty" pod pretekstem kłopotów z wodą.(Woda jest, ale po co ma być jak może jej nie być bo nie opłaca się by była). Dom turysty nie musi już udzielać gościny i być czynny całą dobę jak PTTK. większa kasa jest na gastronomii, piwie po 6 zł batonach po 8 zł niż na jakimś noclegu. Komercja....

   Usuń
  2. Z wodą na szczycie Ślęży zawsze był problem!

   Toż nawet "za Niemca" trzeba ją było na potrzeby schroniska holowanym przez konie czy traktor beczkowozem przywozić, czego dowód, w postaci stojącego pod schroniskiem rzeczonego beczkowozu, można znaleźć choćby tu:
   http://dolny-slask.org.pl/915171,foto.html?idEntity=520556

   albo tu:
   http://dolny-slask.org.pl/967533,foto.html?idEntity=520556

   Usuń
 27. Jak się postanawiało zlikwidować dostępność do bardzo pożytecznej dla wszystkich nawiedzających tę świętą górę tutejszych Słowian, Ślężę, aby też podziwiać wszystko każdemu święte, co da się pięknie zobaczyć z tej prostej 12-metrowej wieży – to w Sobótce, gminie, jest wiele kopalni przeróżnych skał, piasku, firm budowlanych i majstrów, którzy tym samym są, czy nie są w stanie ją odremontować w ciągu ...1-ednego tygodnia?... (Przy okazji, ciekawi mnie ile czasu zajęło Niemcom jej wybudowanie od podstaw, w 1905 roku?).
  Edward

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ta betonowa wieża faktycznie jest w fatalnym stanie technicznym - beton popękał tak, że widać spod niego mocno przerdzewiałe zbrojenia! - więc jej zamknięcie dla ogólnego ruchu jest w pełni uzasadnione!

   Z tego też powodu jej remont nie potrwa "1-ego tygodnia" - za duży jest zakres prac do wykonania, na stojącym i poważnie uszkodzonym obiekcie...

   Usuń
 28. Proponuję zbojkotować odpłatny wstęp na wieżę w kościele. Niech sobie klecha sam z niej wygłasza swoje czarne mądrości, byle z dala od tych którzy naprawdę tej górze sprzyjają.

  OdpowiedzUsuń