Kartowanie piwnic browaru w Sobótce Górce

Od kilku miesięcy w wolnych chwilach członkowie Ślężańskiej Grupy Eksploracyjnej prowadzą prace nad skartowaniem podziemi browaru.
Wykonawcą projektu i eksploratorem części zalanej jest - Mariusz Linke, który specjalizuje się w nurkowaniu jaskiniowym, badaniu wraków etc... Część suchą kartuje z Mariuszem, znany z akcji na Magnezycie kolega Matthew. 
 Całość powstaje na zeskanowanym podkładzie kartograficznym z 1946 roku udostępnionym nam przez naszego kolegę Grzegorza.  Mapa po ukończeniu za wolą autora ma być ogólnodostępna. 


Więcej o współpracy na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic.

14 komentarzy:

 1. https://www.youtube.com/watch?v=m_qcncJRuyM co Kwiecień bredzi w tych swoich filmach i kilku innych. Chłopaki robią dobrą robotę, bez zbędnego pier...lenia o cudach nie widach. Nie trzeba bredzić, by mieć ciekawy materiał. Tak trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodniki mogą być starsze od browaru i wykorzystane wtórnie. Lepiej zaadoptować niż kuć od zera, jednak brednie o jakichś istotach wychodzących z tych tuneli, o jakich znawca mówił w innych filmach można włożyć do kategorii bajek lub urojeń alkoholowych. Generalnie większość opowieści tego pana można zweryfikować i wówczas po odsianiu kłamstw nie pozostaje zupełnie nic.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętaj Karolu, że Kwiecień jest pewnego rodzaju przekaźnikiem i należy filtrować jego wypowiedzi przez grube sito, ale należy słuchać i filtrować bo wiele detali z tych bredni gdzieś tam posłyszał. Nasza robota polega też w dużej mierze na weryfikacji danych. Różnych danych. Dziś robiłem Urban's point geo. Jak się chłipaki opędzą w sofcie to będę miał zarys w kolorze. Ale jedno wyszło na początku, a mianowicie ciekawy temat. Partyzant samochodowy został przeprowadzony, a duchy nas nie nawiedziły... Pozdro z terenu. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Cię proszę, Ty mnie nie rozśmieszaj, poznałem gościa osobiście i nie dosyć, że niestabilny emocjonalnie to szkoda mi czasu na słuchanie jego baśniowych opowieści. Wymień chociaż trzy rzeczy jakie rzekomo dowiedziałeś się z jego wypowiedzi, a jakich byś nie wiedział. Gość gdziekolwiek by nie był bredzi o jakichś tunelach, a na dowód tego pokazuje jakieś przedwojenne przeglądy techniczne i atlasy świata w skali jeden do miliona. Nie wiem, czy pamiętasz jak lamentował, kiedy SGP kuło szyb na Soboniu, że prowadzi on do nie wiadomo czego i ma jego plany. Szyb miał raptem 150 metrów ;-) i kończył się przodkiem. W Nowej Soli z przedwojennej studzienki telefonicznej zrobił wejście do magazynu, a we Wrocławiu z podobnej telekomunikacyjnej podziemny dworzec PKP. Jeśli to dla Ciebie są te przefiltrowane informacje to ja się poddaję.

   Usuń
  2. Matthew, pierdolenie Kwietnia, że gdzieś tutaj są tunele, gdziekolwiek by nie pojechał - to potem zawsze coś przypasujesz. Dla mnie konkretna informacja to :tutaj a tutaj są odstrzelone wejścia, na takiej i takiej wysokości. A bredzenie, że gdzieś coś może być to sam wiesz ile my takich opowieści słyszeliśmy. Potem okazuje się, że to albo borsucza nora, albo studzienka drenarska z odwodnienia podmokłego pola. Dla mnie gośc jest niewiarygodny i żeruje na tym co usłyszał od innych, czago niejednokrotnie byłem świadkiem. Jak chcesz zbierać informacje to od źródła - wtedy coś można jeszcze odkopać, bo Kwiecień usłyszy coś w Malborku, a powtórzy w Katowicach i masz rozbieżność 500km jak "Z kościołem w okolicy Ślęzy", który był w Sycowicach.

   Usuń
 4. Te jego filmiki to najlepszy i niepodważalny dowód, że alkohol szkodzi.
  Kiedyś Kwiecień robił za pogodynkę przepowiadając zimą kataklizm, obecnie zabrał się za politykę i gospodarkę i znowu przepowiada kataklizm. Ostatnio pisał o jakimś otwarciu wrót, że wie o tym od Jareckiego, a pisał o nich już Himmler. Niezłą trzeba mieć korbę by to wszystko skleić na blogu "ex- ploracyjnym" o Riese.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy ja tam chodziłem z miareczką i planami, wyszło mi coś ciekawego.
  Na wszystkich planach "czerpnia powietrza" była dosyć daleko od pomieszczenia do którego przez jakiś czas próbowaliśmy się dostać, zresztą nie tylko my.
  Natomiast po pomiarach wyszło że teoretycznie czerpnia kończy się tam gdzie powinien być komin wentylacyjny tej ukrytej hali.

  Może to wcale nie jest naniesiony górny poziom hali XXVII

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rafał, tam nie ma żadnej tajemnicy już, a bynajmniej nie w tym miejscu. Tajemnica tego rejonu to Magnezyt w kierunku Gozdnicy oraz Czernica.

   Usuń
 6. Co do georadaru będącego w posiadaniu i użytkowaniu Kwietnia to czekamy na wyniki badań ;-) bo samo chwalenie się, że ktoś coś ma słąbe. Gdyby takowy Kwiecień miał to by już dawno chwalił się nim jak małpa znalezioną blaszką, no ale co można zrobić z zazdrości widzimy na jego stronie. Śpi w lesie, mieszka w sztolni, codziennie jest na Ślęzy i w na Soboniu z georadarem ii jeszcze posty nadaje na bieżąco. Prawdziwy komandos niech sobie do tego georadaru słownik ortograficzny dokupi, bo błędy sadzi jak gimbus z ostatniej ławki. Czekamy na wyniki Panie Kwiecień - oczywiście mam na myśli wyniki badań lekarskich na głowę - może ten geo-radar zdoła przeniknąc tę pustkę umysłową....

  OdpowiedzUsuń
 7. Prosze panstwa, Kwiecien w swej pijackiej maligmie oglasza wjazd na Dolnoslaski Festiwal Tajemnic, ergo kolejny raz zapowiada zrobienie bydla na imprezie, tym razem pogrozki kolejny raz wedruja pod adres ZGE oraz (po raz pierwszy) Pani Lamparskiej.

  Alkohol i psychotropy a nastepnie publikacje pod wplywem to nie jest dobry pomysl, panie Kwiecien!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak Ci powiem taśma miernicza i kompas z dokładnym kątomierzem to będziesz zawiedziony? Do tego nie trzeba super sprzętu, bo nikomu nie jest potrzebna dokładność rzędu 1 cm, ale o szczegóły to Mata pytaj, bo browar to ich temat, a ja zajmuję się raczej nanoszeniem kilku ciekawych tematów na mapę Ślęży i do tego GPS turystyczny w zupełności mi wystarcza . Kwietnia nie komentuję bo to debil.

  OdpowiedzUsuń
 9. Maciek .
  Na Koncu korytarza jest studnia ...mysle o zalanym korytarzu .
  Zawsze sie zastanawialem jaka jest gleboka? i co to za studnia hehehe!
  Maciek moze dane jej wymiarow.?Maciek te sztolnie sezonowo wypompowywano z wody celem jej oczyszczenia z mulu. dla poprawienia smaku Piwa! Kurde jakj zajade na DS to stawiam kilka skrzyn piwa do kompletnego zalkania.!!!

  Pozdr J

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej a ten Kwiecien to kto to ? on jest oblakany.... nie powazny jet to czlowiek. ja widzialem jegó ujecia na You Tube.
  J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. April to jest człowiek chory, bredzi od rzeczy, myli daty, nazwiska i fakty, a wydaje mu się, że coś wie. Szkoda prądu na gościa.

   Usuń