Strona Główna

Grunberger Oderwald cz.1

Zimowa pora sprzyja poszukiwaniu informacji.
W internecie można znaleźć sporo informacji o naszym lesie i starszych fotografii, co najciekawsze postarałem się zebrać w jednym miejscu. Część z nich zamieszczam dla zainteresowanych, gdyż jedno zdjęcie mówi więcej niż 100 słów.  Dla kogoś, kto zlokalizuje położenie danego obiektu w terenie są to informacje bardzo cenne.


Mapa 1645rok
 Dawne karty pocztowe, przebieg ścieżek i układ budynków jest jeszcze widoczny w terenie.
O istnieniu zabytkowego kamienia trzy lata temu poinformował zielonogórzanin Henryk Sikorski, dawny mieszkaniec Krępy. Pamiętał, że gdy był dzieckiem, często bawił się w pobliżu obelisku, który wystawili mieszkańcy Zielonej Góry swojemu radnemu w 1920 r. Pierwotnie kamień znajdował się za nieistniejącą gospodą.

Kamienne pamiątki Oderwaldu, powyżej te znane, a poniżej mniej znane.
Co ciekawe - kilka kamieni z wizerunkami koni (koński cmentarz?) zniknęło z lasu kilkanaście lat temu.
Obecnie zdobią zapewne czyjąś posesję.


Źródło części fotografii :
a dla pasjonatów okolic Zielonej Góry polecam dodatkowo
19 komentarzy:

 1. Karol, o tych kamieniach pisałem Ci na FB, a czy sprawdziliście już teren na południe od Oderfisherei z wycinku mapy?
  Pozdrawiam, Konrad :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Konrad. Na południe od OderWaldu to ja mieszkam, w lesie ;-).
  Skąd Ty te rejony znasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karol, z mapy ;) Od razu widać że to nie była zwykła łąka ;) Gratuluję tematu. I mieszkania w pięknym lesie :)

   Usuń
 3. Wiem kurwa że nie na temat piszę -PRZEPRASZAM ! Karol jest zima ? tak? no jest ! czy u was jakieś dziwne grzybki już rosną ?Czy jak latacie z wykrywką to ktoś je próbuje ? Bo ma ostatnio i nie tylko ja wrażenia że ktoś się czegoś tyfusiarskiego nażarł i pierdoli kocopoły!!!

  W-jak wredny Wolfi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Wilku o czym piszesz ;-). Ja tam tylko borowiki zbieram, ale jesienią. Nie wiem o co chodzi z tą Osówką i innym spojrzeniem, to musi sam Wojtek rozjaśnić. Relacjonowałeś mi Wasze badania. Myślę, że przeznaczenie tego obiektu jest raczej klasyczne - fundament pod coś większego.

   Usuń
 4. Karol -jest taka anegdota - pyta kelner klienta ?jak panu smakuje nasza zupa ? No dupy nie urywa -odpowiada konsumujący -na to kelner -CIERPLIWOŚCI :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpimpajcie się ode mnie :-), he he, cieszcie się że o wampirach nie piszę :-)
  W-jak wredny Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak na poważnie widzę Karol że się za to ostro wziąłeś. Dobra robota.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten las jest rozpracowywany od kilku lat, nie tylko pod kątem "skarbowym".
  Z końcem zimy jest analiza pod kątem jeleniowo/porożowym, maju i na jesieni jest analiza pod kątem szczupakowo - wędkarskim, we wrześniu pod kątem borowikowym, a jeszcze dochodzi analiza jagodowo/ziołowa. Na różnych płaszczyznach ścierają się ze sobą różne potrzeby i kilka osób doskonale się znających i odbywających tam relaks, lub pracę. Przyjdzie jakiś nowy to powie - las, jak las i nic tam nie ma, jedynie pokrzywy, komary i dziki i jakieś ścieżki pozarastane. Znam też kilku starszych poszukiwaczy, co twierdziło podobnie i zniechęcili się po pierwszej wizycie w tym lesie, bo las jest łaskawy nie dla każdego. Te miejsce, jak każde inne żeby czerpać z niego radość i korzystać z jego darów trzeba zrozumieć i świadomie się tam poruszać, a nie biegać na oślep. Na to jednak potrzeba czasu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten las to ładne miejsce, ale też skrajności natury. Najpiękniejsze czego można doświadczyć w tym lesie to tajemnica, źródło naszych poszukiwań. Czasami człowiek pójdzie do lasu, posiedzi na pieńku i nic nie zrobi, potem pójdzie w dowolnie wybranym kierunku i przynosi to efekt. Otwarty umysł i właściwe postrzeganie ułatwia zrozumieć naturę rzeczy. Jak ze sobą pogodzić skrajności natury i odnaleźć to czego się szuka – oto jest pytanie. Najważniejsze pytanie w tym lesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mówi Olek trzeba dać czas czasowi.

   Usuń
 9. Karol film ryje beret ! Polecam Autostopem na Kołymę :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. W którym miejscu stała Rybakówka i restauracja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamieściłem mapkę, restauracja tam gdzie do niedawna wypalano węgiel, a obecnie jest miejsce na ognisko (fundamenty są do dzisiaj), a rybakówka za łąką, na górce. Była z drewna i nie ma po niej śladu poza górką.

   Usuń
 11. Warto tam poszperać wykrywaczem? Mam Garretta ACE 250.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto wyjść na dwór, zamiast siedzieć w domu.
   Wiedz jednak, że miejsce jednak było wielokrotnie przeszukiwane przez różnej maści poszukiwaczy amatorów i "profesjonalistów" z racji swojego położenia względem Zielonej Góry. Za to na ryby jak najbardziej polecam.

   Usuń
 12. Carlosie :) Ja też tak sądziłem. Do momentu aż mnie kolega nie wyprowadził z błędu. Dwa lasy koło Lublina, które znają wszyscy, schodzone jak diabli. Kolega poszedł tam w teren z nudów i chodził tam gdzie w sumie nie ma sensu chodzić. Takie rzeczy wyjął że mi kopara opadła. I w sumie jest w tym sens. Oba lasy ludzie przeszukują jak tylko kupią pierwszy wykrywacz sobie, oba przechodzone tylko w miejscach gdzie wszyscy się czegoś spodziewają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta racja - kupi taki świeżak kanarka, lub Jabla (nie urągając Jablowi bo był świetnym wykrywaczem na militarkę) , pokopie puszek i złomu, a inny wchodzi i myśli "teren przeszukany", a prawidłowy tok myślenia to jest "teren oczyszczony ze złomu i puszek i lekko zryty, a czy to ważne czy przez dziki, czy przez niedoświadczonych poszukiwaczy" skoro najważniejsze drobne znajdki i tak pozostały nieruszone?

   Usuń
  2. W ostatnią niedzielę zrobiliśmy teren już wszerz i wzdłuż przechodzony z różnym sprzętem. I nadal wyłaziły kraglaki. Zawsze się coś ominie. I nie jest to wcale kwestia głębokości wykrywacza. Spora rolę odgrywa dokładność. Monety omija się o centymetry nie w pionie a w poziomie.

   Usuń