Strona Główna

Kirkut w Skwierzynie i złodzieje złotych zębów

Skwierzyna . Jeden z większych i ładniejszych kirkutów na ziemiach zachodnich .

Wiele z nich po wojnie zostało celowo zdewastowanych na ziemiach zachodnich jak i w całej Polsce.


Dzisiaj rozmawiałem z emerytowanym milicjantem, w latach 70tych był komendantem posterunku milicji w Skwierzynie. Spytałem o najbardziej spektakularną akcję w jego karierze .
Lata 70-te - rozbicie szajki "hien cmentarnych" specjalizującej się w rabowaniu złotych zebów z żydowskich cmentarzy . Dośc powiedzieć, że z samego kirkutu w Skwierzynie udało się odzyskać 2,5kg złotych zębów jakich szajka nie zdążyła sprzedać .
Odzyskano by 1,5kg złota więcej gdyby nie samobójstwo jednego z oskarżonych . 
Do odszukania schowanych przez niego zębów  użyto psów tropiących , schowka nie znaleziono do dzisiaj - jest w okolicach Skwierzyny . O wykrywaczach metali z dyskryminacją wówczas nawet nie myślano - po prostu takowych nie było .
Działanie szajki było proste - działali głównie pod osłoną nocy, lecz na cmentarzach oddalonych od siedzib ludzkich również za dnia . Odkopywano tylko głowę . Z relacji byłego milicjanta wynika, że trafiały się też zeby platynowe - ile w tym prawdy nie wiem . Częstokroś zwłoki znajdowały się dość płytko - ok 60 cm pod ziemią .
To tylko część ciekawostek jakie poznałem od tego człowieka.Oczywiście szajki złodziei plądrujących mogiły nie ograniczały się do grobów tylko żydowskich - plądrowano, też cmentarze poniemieckie , którymi nikt nie interesował się.
Poniemieckie cmentarze z rozprutymi grobowcami są niemal w każdej dolnośląskiej miejscowości co przedstawiłem w fotorelacji "Przesiedleńcy i ich domy". Proceder rabowania grobów jak wiadomo był nagminny i pospolite z tym,że nikt o tym przez lata na Dolnym Śląsku nie mówił, gdyż wszystko co "poniemieckie" było złe i do zniszczenia .
 Władzy na rękę było dewastowanie cmentarzy by zniszczyć " korzenie" ludzi tutaj mieszkajacych, by nie mieli dokąd wracać...

Co by było gdyby na wschodnich rubieżach byłej Polski, np pod Lwowem miała miejsce podobna sytuacja....

Polecam też :
Szabrownictwo mogil w Treblince - złote zęby i brylanty z mogił żydowskich.
Zdjęcie w artykule jednak prezentuje ludzi porządkujących mogiły i jest niewłaściwie wykorzystane przez autora artykułu na co zwrócił uwagę Lupos.

Szabrowanie zbiorowych mogil w Oświęcimiu .

Odcinek prgramu Pana Wołoszańskiego o szabrowaniu mogił na Dolnym Śląsku 

 Z Wikipedii :
Cmentarz żydowski w Skwierzynie – jest jednym z największych kirkutów w województwie lubuskim, a znajdujące się tam nagrobki (macewy) stanowią jedne z najcenniejszych zabytków Skwierzyny. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 2,23 ha, znajduje się na nim 247 macew.
Najstarsze zachowane nagrobki na cmentarzu pochodzą z początków XVIII w., choć cmentarz istniał prawdopodobnie od XV w. Cmentarz funkcjonował do lat 30. XX w. i jako jeden z nielicznych nie został zdewastowany w czasie II wojny światowej. Dopiero w latach 70. miejscowe władze zaczęły "porządkowanie" terenu cmentarza, które miało doprowadzić do jego całkowitej likwidacji. Próby renowacji cmentarza podjęto w 1992 r., nie było jednak wtedy na to środków. Dopiero wsparcie finansowe i organizacyjne kilku instytucji charytatywnych umożliwiło odbudowanie cmentarza w 2002 r. Już rok później cmentarz został ponownie zdewastowany przez nieznanych sprawców, a na jego powtórną renowację brakuje pieniędzy.

7 komentarzy:

 1. Ciekawy artykuł, znam ten cmentarz - kilka hektarów , sporo prawdziwych arcydzieł sztuki kamieniarskiej . Podobne szajki grasowały w Treblince i innych rejonach Polski .
  Anka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prostamol pieknie popisuje sie choroba umyslowa, wpisy z forum jako "dowody" dzialanosci, buahahahaha!

  Moge sobie napisac ze kradne i zabijam po nocy, a ten oszolom uzna to za "dowody", moge napisac ze znalazlem jako faberge i sprzedalem Putinowi a on zrobi z tego "dowody"....


  Jeszcze kilku oszolomionych klakierow radosnie rucha jego nogawki w nadziei ze splunie im laskawie w twarz i zaszczyci ich swoja odpowiedzia, tacy sa na niego nagrzani jego sekciarze.

  Kazdy moze pisac sobie co chce, a zdania wyrwane z kontekstu nie udowadniaja niczego poza urojeniami niespelnionego fryzjera.


  Tomasz twarda to ma chyba tylko jedna rzecz, bynajmniej nie dowody, w koncu jak sie naduzywa Prostamolu...

  Moim zdaniem gowno ma, zawsze chwali sie blachostkami jak malpa znaleziona blaszka wiec gdyby poszedl na policje to "spuszczal" by sie nad tym z tydzien, wrzucajac skany najdrobniejszego pisma, fotki komendy, zrobil by z tego filmik etc.


  Na waszym miejscu podal bym leszcza do prokuratury tydzien temu, na niego jest grubo materialu dowodowego, na 100% musialby conajmniej odszczekac pomowienia, wywalic te wpisy i publicznie przeprosic.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś już czytałem podobny artykuł o wykopywaniu kosztowności z masowych grobów w Treblince,zaraz po wojnie.Ale czytałem też że te skarby z "odzysku",od miejscowej ludności skupywali jubilerzy żydowskiego pochodzenia i na pewno nie robili tego z chęci zachowania pamiątek po pomordowanych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie , proszę tylko o poważne odpowiedzi .
  Czy ten osobnik z bloga o ufo został wyłączony z opieki medycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia ? Bo psychiatra przyjmuje nieodpłatnie, a skierowanie do takowego wystawił by mu bez wahania każdy lekarz rodzinny, np mój mąż . Przeglądając wpisy Pana T.Sidora odnoszę wrażenie, ze ten Pan ma problemy z samym sobą - przenoszenie negatywnych emocji .
  Zapraszam do mojego gabinetu - przyjmę bezpłatnie.
  Elżbieta - Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis, tylko warto podkreslic ze to przestepczy proceder ktory zarowno obecne jak I wladze w Londynie uznawaly za przestepstwo a do szabrownikow strzelano. Zeby nie grac na filosemicka nute polonofoba Grossa ktoremu prof. Nowak udowodil klamstwa I manipulacje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temu calemu Prostamolowi rura zmiekla. Widze ze pozmienial najbardziej obrazajace I wulgarne wpisy na swoim forum(oczywiscie macie skany).
  Najwyrazniej przeszla mu hipertermia wywolana noszeniem obcislych spodni ze starej plandeki stara lub zaczal na nowo regularnie zazywac leki, wiec ufo przestalo mu latac nad Warszawa.

  OdpowiedzUsuń