Znaleziska z okolic Ślęży

Dzisiaj kilka zdjęć od znajomych - wszystkie z okolic Śleży.
Pierwsze zdjęcie to moneta, lub plomba znaleziona na wschód od Śleży.
Na jednej stronie - wizerunek Świni.

Dzika świnia była dawniej symbolem siły i waleczności .Dwa niedźwiadki znane ze Ślęży (jeden z polany na szczycie, drugi z wiaty , gdzie stoi "Panna z Rybą" przedstawiają według archeologów prawdopodobnie nie niedźwiedzia, a właśnie dzika. Wedle legendy to właśnie dzik poturbował podczas polowania w okolicy Ślęzy Bolesława Krzywoustego raniąc go w dolną szczękę.
Tak więc mamy monetę, lub plombę z wizerunkiem dzika i nieczytelnym napisem , Marcel od którego mam zdjęcie doszukał się tam napisu Swidnitz .
Kolejne zdjęcie to znalezisko Marcina - zausznik wykonany z brązu.
 Przypadkowe znalezisko jakie wypłukał deszcz. Ktoś nam zarzucał, że nasze znaleziska pochodzą z jarmarku w Bolesławcu ;-) bo nie mają patyny i za mocno błyszczą.  Niech i tak będzie, że zamiast po terenie chłopacy chodzą po jarmarku i innych lombardach i skupują .


Dzisiaj też, Marceli z Sobótki, nasz najlepszy eksplorator wśród żołnierzy i najlepszy żołnierz wśród eksploratorów znalazł kapliczkę "Ducha Gór" o jakiej już wcześniej słyszeliśmy, że jest na stoku Ślęży. 
Ta figurka na pewno nie jest starożytna, ale faktem jest, że znajduje się takowa na Ślęży, że trudno ją znaleźć i zaliczam ją do ciekawostek tej góry.
Gdyby ktoś znał jakieś ciekawostki z tego regionu, lub też innego - może nam dać znać, a my to chętnie zbadamy, jest też możliwość wzięcia udziału z nami w takich poszukiwaniach.
Kto chce się obłowić "od stóp do głowy" tym bardziej zapraszamy ;-).2 komentarze:

  1. Znaleziska świetne! A Duch... kto go tam postawił i kiedy???

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne relacji i dobra ekipa.
    Śledzę wasze poczynania od dłuższego czasu. Nie tylko internetowa ( bez żadnej inwigilacji oczywiście). Byłem na Harmonii Kosmosu i tam posłuchałem trochę o waszych eksploracjach "mojego" terenu. Podziwiam że aż z ZG przyjeżdżacie by badać niewyjaśnione tutaj. Sam od kilku lat pasjonuję się eksploracja, ale przyznam że większość czasu spędzam na obcych dalekich terenach niż w okolicach Ślęży.
    Jak będziecie kiedyś na wyprawie w tych terenach to może będę mógł się dołączyć. Zostawiam kontakt becool87@wp.pl i zapraszam na piwo do baru w Sulistrowicach.

    OdpowiedzUsuń